انتشار اسنادی مهم به مناسبت روز جهانی ناشنوایان

انتشار اسنادی مهم به مناسبت روز جهانی ناشنوایان
دوم تا هشتم مهرماه هر سال به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است. این هفته همزمان با روزهای آخر ماه سپتامبر گرامیداشت سالروز درگذشت دکتر« شرایر» است. وی، نخستین رئیس ناشنوای فدراسیون جهانی ناشنوایان و دانشگاه گالوت بود. در سال ۱۳۸۰ش.، شورای فرهنگ عمومی با پیشنهاد روز ۸م مهرماه به عنوان روز جهانی ناشنوایان در ایران موافقت کرد و از آن سال تاکنون این مراسم در ایران نیز برگزار می‌شود. هدف از این نام‌گذاری، افزایش فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان اشاره، آگاهی دولتمردان و مسئولان و نیز عموم مردم از دستاوردهای این قشر و مشکلاتی است که جامعه ناشنوایان با آن‌ها روبه‌رو هستند.

آغازگر و پیشگام تعلیم و تربیت کودکان ناشنوا در ایران، زنده یاد جبار عسگرزاده (باغچه‌بان) بود. باغچه‏ بان در سال ۱۲۹۸ش. آموزگاری را آغاز کرد. وی، بنیان‌گذار کودکستان ناشنوایان در تبریز بود و اولین کسی است که در ایران، آموزش شنیداری و دیداری را به نهاد آموزش کشور وارد کرد و برای نخستین‌ بار به فکر آموزش و تربیت کودکان ناشنوا افتاد. کوشش‌های او با مخالفت‏ شدید وزارت فرهنگ وقت روبه‏رو شد، ولی با تلاش و پشتکار فراوان، در مدت یک سال موفق شد به سه کودک ناشنوا، خواندن و نوشتن بیاموزد.
استاد باغچه ‏بان، در سال ۱۳۱۱ش. نخستین دبستان ناشنوایان را در تهران، تأسیس، و تا ده سال به عنوان مدیر، معلم و فراش دبستان با ۳۰ نفر دانش‌آموز، آن را اداره کرد. وی، در اواخر نخستین سال تأسیس دبستان، وسیله‌ای به عنوان« تلفن گنگ»، اختراع کرد که کر و لال‌ها با گرفتن میله آن به دندان می‌توانستند از طریق استخوان فک، ارتعاشات صوتی را دریابند. در سال ۱۳۲۸ش. اساسنامه آموزشگاه کر و لال‌های باغچه‌بان به تصویب شورای عالی فرهنگ رسید. در سال ۱۳۲۴ش.، کلنگ نخستین ساختمان ویژه ناشنوایان در یوسف‌آباد زده شد و سال ۱۳۲۶ش.، این مدرسه با ظرفیت ۱۲۰ دانش‌آموز افتتاح و بهره‌برداری شد. در سال ۱۳۴۱ش.، ساختمان دیگری در ضلع جنوبی آموزشگاه در چهار طبقه با بیست کلاس ضد صوت، کلینیک سنجش شنوایی، سالن اجتماعات، ناهارخوری و کتابخانه آماده بهره‌برداری گردید و شمار دانش‌آموزان به ۲۲۰ نفر رسید. متأسفانه، زندگی سراسر تلاش استاد باغچه‌بان در دوران فعالیت مجموعه آموزشی ناشنوایان باغچه‌بان، بیش از نه ماه به طول نینجامید و در چهارم آذرماه ۱۳۴۵ در ۸۰ سالگی، چشم از جهان فرو بست و مدیریت مدارس را به فرزند تحصیلکرده و جوان خود سپرد.
گروه ارتباطات آرشیوی سازمان اسناد ملی ایران ضمن گرامیداشت این روز، اسنادی را در ارتباط با این موضوع آماده نموده است که به صورت مجازی در وبگاه سازمان تقدیم علاقه‌مندان می‌نماید. در این نمایشگاه، تعداد۱۲ عنوان و ۲۲ برگ سند معرفی می‌گردد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.