سمعک را چه کسی ساخت ؟

سمعک یا همان تقویت کننده صوتی را چه کسى ساخت؟

شاید وقتى با سمعک کار مى کنید یا آن را براى کسى تجویز و تنظیم مى کنید و یا آن را براى کسى توضیح مى دهید، به این جمله فکر مى کنید و یا حرف تان را با این جمله شروع مى کنید: سمعک یک تقویت کننده است.

ولى چه کسى تقویت کننده را براى اولین بار ساخت؟

< زمانى در اروپا، گراهام بل به دنبال راهى براى کشف سمعک (البته براى همسرش) بود ولى موفق نشد و تلفن را اختراع کرد (و بدین ترتیب نتوانست مهر ناستودنى اش را به همسرش نشان دهد).

تمامى فیزیکدانان اروپایى هم عصر گراهام بل به “جریان متناوب (AC)” اعتقاد داشتند و دنبال “جریان مستقیم (DC)” نبودند و فقط یک نفر به دنبال جریان مستقیم بود که تمامى دانشمندان اروپایى او را نقد و حتى مسخره مى کردند.

او دانشمندى بود زاده ى فقر ولى باهوش و سرسخت!

او فکر کرد که سیگنال گفتارى که گراهام بل از یک فاصله ى دور و از طریق سیم به جاى دیگر مى فرستد را مى تواند تقویت کند. مشکلى که تلفن گراهام بل داشت این بود که سیگنال در آن تقویت نمى شد و در اثر مقاومت مدارها میمرد. سیگنالى که در طول راه ارسالى اش بمیرد، انتقال آن (آنهم با هزار مکافات آن زمان) به چه دردى مى خورد!

آرى، این دانشمند سرسخت که متفاوت فکر مى کرد (و البته دیگران بر نحوه ى اندیشیدن او ایراد مى گرفتند) توانست تقویت کننده اى را با ابزار آلات آن زمان (یعنى با کربن) بسازد.

او اینطور مى اندیشید:
اگر ما جریان متناوبى (همچون سیگنالى گفتارى مخابره شده از راه دورى) داشته باشیم، مى توان با استفاده از یک جریان مستقیمى (که از سوى منبع تغذیه، به زبان امروزى از باترى تامین مى شود) تقویتش کرد. چگونه؟

کافى است در طول خط، جریان مستقیمى اعمال شود و قدرت آن جریان را در طول خط تغییر داد. حالا چگونه مى توان جریان را ضعیف و قوى کرد (یعنى تغییر داد)؟ با تغییر مقاومت مدار!

اگر مقاومت را تغییر دهیم، جریان را تغییر مى دهیم و این تغیبر جریان مستقیم مى تواند متناسب با جریان متناوب رخ دهد.

او براى تغییر مقاومت، و به تبع تغییر جریان، از کربن استفاده کرد و توانست انتقال دهنده ى قوى در سال ١٨٧٧ میلادى بسازد که مفهوم آن تا یکصد سال پس از آن سال (دهه ى ١٩٨٠ میلادى) همچنان در صنعت تلفن یکه تاز بى رقیب باشد، تا زمانى که نسل دیجیتال پدید آمد و آن به تاریخ پیوست، همچون مخترع متفاوت اندیش خودش!

جالب است بدانید که این دانشمند متفاوت اندیش خودش کم شنوایى داشت و اعتقاد داشت که تلفن گراهام ضعیف است! شاید چون خوب نمى شنید، این ضعف اختراع گراهام برایش بیشتر نمود مى یافت، شاید!

او تقویت کننده را اختراع کرد ولى بهره اى از آن براى کم شنوایى خودش نبرد!

گاهى اوقات فکر مى کنم که آیا تاریخ باز هم مى تواند چنین افرادى را پدید آورد؟!!!

و جالب اینکه در هیچ کتاب سمعکى، از او یاد نشده است!

او ادیسون نام داشت، زاده ى فقر، ولى سخت کوش و متفاوت اندیش ولى کاشف تقویت کننده

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.