کم شنوایی حسی عصبی

 

 علائم کم شنوایی حسی – عصبی چیست؟
کاهش حساسیت شنوایی ناشی از ناهنجاری های گوش داخلی و یا راه های عصبی شنوایی کاهش شنوایی حسی – عصبی (SNHL) نامیده می شود.
در روی رادیوگرام هم منحنی نتایج BC,AC بدین صورت است که : هر دو منحنی در خارج از محدوده طبیعی قرار گرفته و هیچ گونه فاصله ایی بین این دو منحنی وجود ندارد.
برخی از علائم کم شنوایی حسی – عصبی بدین شرح است:
۱- اشخاص مبتلا به کم شنوایی حسی – عصبی غالباً بلندتر از حد معمول صحبت می کنند زیرا به علت در گیری گوش داخلی نمی توانند صدای خود و نیز اطرافیان را به طور طبیعی بشنوند برای جبران این مسئله صحبت کردن فرد به طور غیر عادی بلندتر از حد معمول است.
۲- فرد مبتلا به کم شنوایی حسی – عصبی متناسب با میزان افت در تمایز گفتار دچار مشکل می شوند که البته بسته به علت این کم شنوایی می تواند تمایز گفتار بسیار بدتر از آستانه های شنوایی باشد.
۳- الگوی کم شنوایی می تواند به هر شکلی دیده شود اما عمدتاً کم شنوایی در فرکانس های بالا دیده می شود.
۴- افراد مبتلا به کم شنوایی حسی – عصبی با پدیده ایی به نام رکروتمان مواجه هستند . بدین معنا که در این افراد افزایش فیزیکی شدت صدا با افزایش سریع احساس بلندی به صورت ناهنجار همراه است یعنی یک صدا با شدت متوسط برای فرد مبتلا به کم شنوایی حسی – عصبی با بلندی شدیدی در ک می شود.
۵- این گروه از بیماران از وزوز گوش معمولا با صدایی شبیه زنگ ، صوت، صدایی وزوز زنبور و… شکایت دارند. اکثراً وزوز در فرکانس هایی رخ می دهد که آستانه های شنوایی در آن فرکانس ها افت پیدا کرده اند.
کلمات کلیدی: کم شنوایی حسی – عصبی- علائم کم شنوایی حسی – عصبی- وزوز- رکروتمان- بلندی صدا.

ادیو لوژیست کیست ؟
شنوایی شناسی (ادیولوژی) شناخت راه های شنوایی و تعادل و ضایعات مربوطه اتلاف می گردد و فردی که امور فوق را انجام می دهد شنوایی شناس می باشد.
وظایف ادیولوژیست:
تشخیص ضایعات شنوایی ، توانبخشی و پیشگیری از به وجود آمدن اختلالات، حفاظت شنوایی و آموزش از وظایف اصلی و عمده شنوایی شناس است.
حیطه های کار ادیولوژی
۱- پیشگیری
پیشگیری و حفاظت شنوایی در جمعیت های مختلف ( نوزادان – کودکان – دانش آموزان مدارس- کارگران در محیط های صنعتی و سربازان در محیط های نظامی و انتظامی )
۲- تشخیص
تشخیص مشکلات شنوایی و تعادل بوسیله آزمایشات مختلف شنوایی از طریق استفاده از تجهیزات گوناگون
۳- توانبخشی
از طریق ارزیابی ، تجویز و تنظیم سمعک مناسب و راهنمایی و مشاوره در نحوه ی استفاده از آنها و تربیت شنوایی و استفاده از روش های مختلف توانبخشی
کلمات کلیدی: ادیولوژی- شنوایی شناسی- ادیولوژیست- شنوایی شناسی- وظایف – حیطه کار

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.